Historie firmy

Úvod / Historie firmy

S futbolinem zpátky do minulosti ....

Španělská stolní kopaná (zvaná též futbolin de salon) vznikla koncem 19. stol. v Katalánii, kdy se domácí původní obyvatelé Iberové  zamilovali do nového sportu šířícího se z Anglie. Chudá a hornatá země však nedávala předpoklady pro rozvoj a provozování anglického fotbalu. Proto si domácí obyvatelé vymysleli domácí variantu tohoto sportu. Od jednoduchých podomácku vyrobených futbolinů postupně vznikl dokonalý tvar současného královského futbolinu se základním rozestavění hráčů 3-3-4.

Futbolin de salon sloužil v místním fotbalovém klubu FC Cartona pro trenéra jako model, podle kterého trénoval taktiku před klíčovými zápasy. Demonstroval na něm jednotný pohyb jednotlivých řad, takže hřiště bylo neustále rovnoměrně obsané hráči FC Cartona. Díky této taktice se FC Cartona dopracovala do nejvyšší španělské ligy.
V současné době je Futbolin de salon patrně nejrozšířenější společenskou zábavou ve Španělsku. Dřevěné stoly naleznete nejen ve většině restaurací, barů a klubů, ale i ve školách, na plážích, prostě všude tam, kde se scházejí lidé. Španělé dokáží s kovovými hráči neuvěřitelné triky a hru zde umí hrát nejen děti, ale i ženy a muži v nejpokročilejším věku.

webdesign Hejkalsystem Anawe